Nie boisz się tego powiedzieć - jesteś typowym mieszczuchem, no i co w tym złego? Też masz prawo pooddychać górskim powietrzem, oczywiście najchętniej siedząc przy kawie lub zimnym piwie w kawiarnianym ogródku albo delektując się słońcem w ogrodzie twojej kwatery – świetnie Cię rozumiemy. Najdłuższa piesza wycieczka, jaką planujesz, to spacer do pobliskiego sklepiku po gazetę? Nie ma problemu. Jeżeli tak wygląda twój wymarzony weekend na Kubalonce, bo jesteś zmęczony ciągłą bieganiną w pracy i chcesz się wreszcie odstresować – jesteśmy pewni, że Beskid Śląski Cię pod tym względem nie zawiedzie.

Leśny Park niespodzianek

Jesteśmy pewni, że poczujesz dreszczyk emocji gdy z bliska zobaczysz siłę, piękno i nieokiełznaną naturę dzikich, drapieżnych ptaków - orłów, myszołowów, sokołów, jastrzębi i sów. Sokolnicy odkryją przed Tobą magię jaka tworzy się między człowiekiem a ptakiem. Z zapartym tchem będziesz obserwować szybkie loty tuż nad twoją głową! Na rozległym terenie parku znajdującym się w Ustroniu przy ulicy Zdrojowej 16 możesz podziwiać nie tylko dzikie ptaki, ale również szlachetne jelenie, łagodne sarny i sympatyczne daniele. Twoje dzieci nigdy nie zapomną dotyku zwierząt cierpliwie poddających się głaskaniu.  Najmniejsze pociechy znajdą swój raj w kompleksie rekreacyjno-wypoczynkowym, gdzie maluchy uwielbiają przechadzać się bajkową alejką z ruchomą ekspozycją.

Przyjezdny kościół na Kubalonce

Mimo wszystko może zainteresuje Cię, że w Istebnej Kubalonce znajduje się bardzo ciekawy zabytek architektury sakralnej – mały drewniany kościółek z XVIII wieku, przeniesiony tu pod koniec lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku z Przyszowic w powiecie gliwickim, aby ochronić go przed możliwymi szkodami górniczymi. Dzięki temu jest to obiekt o niespotykanej w okolicy konstrukcji dachu (dach pulpitowy), który łączy się miejscami z ogrodzeniem, co miało chronić w zimie przed zawiewaniem śniegu do środka – jak nietrudno się domyślić wcześniej kaplica stała na otwartej przestrzeni. Wnętrze kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego można oglądać tylko w trakcie mszy, ostrzegamy jednak – aby się do niego dostać, najpierw trzeba pokonać dosyć strome schody. W nagrodę czeka na Ciebie widok barokowego ołtarza z XVIII wieku i ambony z 1697 roku.

Mieszkać po królewsku

A więc jednak odpada? W takim razie może dasz się namówić na krótką wycieczkę do... Spokojnie! Dojazd samochodem, a potem już tylko kilka kroków na przykład do Zameczku Prezydenta RP, wzniesionego w trakcie Dwudziestolecia Międzywojennego. Ale uwaga, żeby móc go zwiedzić należy zarezerwować termin minimum tydzień wcześniej – możliwe są zgłoszenia telefoniczne pod numerem 033 854 65 00 lub mailowe na adres: zamekwisla@zamekwisla.pl. Te obostrzenia osładza fakt, że wycieczka po pałacyku z przewodnikiem jest bezpłatna, odbywa się w grupach po 15-20 osób, trzy razy dziennie od środy do soboty w godzinach 11:00, 12:30 i 14:00. Wnętrza robią duże wrażenie oraz inspirują do zrobienia kariery w polityce.

Góralska dusza

Chcielibyśmy Ci podsunąć także kilka pomysłów na wycieczki (oczywiście samochodowe) śladem sztuki ludowej. Rękodzieło artystyczne jest ostatnio na topie, jeżeli chodzi o wystrój mieszkania, więc może przy okazji znajdziesz coś ładnego do salonu albo gabinetu. Coś, co po powrocie do miasta przypomni Ci o tych cudownych chwilach relaksu, kiedy po prostu siedziałeś na ławie przed domem i zwyczajnie gapiłeś się na góry, chłonąc ten piękny widok. Chata Kawuloków w Istebnej to chyba najbardziej znana kurna chata w Polsce. Drewniana chałupa pochodzi z XIX wieku i do dziś zachowała swój tradycyjny charakter – znajduje się tu wystawa przedmiotów użytkowych i dawnych instrumentów muzycznych, można też posłuchać tutaj dawnych góralskich bajań. Aby ją zwiedzić trzeba umówić się przez telefon (tel. 033 855 62 31).

Z kolei Kolyba na Szańcach (tel. kom. 609 02 46 33) w Koniakowie to centrum sztuki i kultury Górali Śląskich – jedną z atrakcji jest możliwość wyprodukowania w ramach warsztatów oryginalnego owczego sera. Odważniejsi mogą go nawet skosztować – to oczywiście żart. Na pewno wszystko się uda, w końcu nad produkcją czuwają fachowcy. Można tu zakupić pamiątki związane z regionem, wyroby skórzane oraz dzieła miejscowych artystów. W sezonie letnim bacówkę można odwiedzić pomiędzy 8:00 a 20:00. A skoro już dotarliście do Koniakowa grzechem byłoby nie zobaczyć kuszących, koniakowskich... Stringów, mówisz? Myśleliśmy raczej ogólnie o koronkach, z których Koniaków słynie nie tylko w Polsce. Najlepsze miejsca, aby poznać bliżej historię tego rzemiosła to Izba Twórcza Heleny i Mieczysława Kamieniarzów (tel. 033 855 65 61) oraz Izba Regionalna im. Marii Gwarek (tel. 033 855 64 23) – warto się telefonicznie zapowiedzieć.

W regionie Trójwsi jest jeszcze jedno ciekawe miejsce, do którego warto wstąpić, a mianowicie Muzeum na Grapie w Jaworzynce, które można by też nazwać mini skansenem, ponieważ mieści się w oryginalnej wiejskiej chacie z początków XX wieku. W środku znajduje się realistycznie odtworzone wnętrze góralskiej chałupy z typowym wyposażeniem. Jest tu między innymi piec, kamienny stół i pozostałe drobne sprzęty gospodarskie – garnuszki, talerze, sztućce. Ta błyskawiczna podróż w czasie powoduje, że aż się człowiekowi głupio robi, że nie powiedział: „Dzień dobry”, przy wejściu. Informacje o aktualnych wystawach można uzyskać pod numerem telefonu 033 855 65 20.