Rejony Kubalonki to wyśmienite miejsce, aby uprawiać sport przez cały rok, a przy okazji podziwiać wspaniałe widoki (no chyba, że uczestniczymy akurat w zawodach brydża sportowego, choć z całą pewnością i dla fanów tej dyscypliny coś się na Kubalonce i okolicach znajdzie). Latem dużą popularnością cieszą się górskie szlaki rowerowe, zimą przede wszystkim trasy biegowe wokół Istebnej, uznane przez Międzynarodową Federację Narciarstwa (FIS), ale działają tu także liczne wyciągi – głównie orczykowe (a przy naszej karczmie wyciąg dla początkujących narciarzy), ale coraz częściej także zmodernizowane kolejki krzesełkowe, więc jest też możliwość wygodnego pozjeżdżania na nartach. Jeżeli nie macie ze sobą sprzętu, to nie ma problemu, w Istebnej są wypożyczalnie, taką usługę oferuje też wiele okolicznych kwater. No a kiedy zapragniecie wreszcie trochę odpocząć, polecamy wizytę w jednym z miejsc, które wszystkim fanom sportu powinny się spodobać try this website.

Sport dla nieustraszonych

Dla wszystkich miłośników skoków narciarskich obowiązkowym przystankiem powinna być nowoczesna skocznia narciarska w Wiśle Malince (skocznia duża, K-120), otwarta zaledwie półtora roku temu, we wrześniu 2008. Obiekt przystosowany jest do całorocznych treningów i zawodów, ponieważ posiada igielit oraz oświetlenie. Na szczyt skoczni wjeżdża kolejka krzesełkowa dostępna dla zwiedzających. Można więc na własne oczy przekonać się, co czują skoczkowie przed zjazdem. Na górze jest także kawiarenka i sklep z pamiątkami, a na parkingu pod skocznią serwujemy najsmaczniejsze gofry na Podbeskidziu.

 

Leć Adam, leć

Wizyta na skoczni narciarskiej na pewno wywoła naturalne skojarzenie z Adamem Małyszem. Jeżeli jesteśmy ciekawi całej historii jego dotychczasowej kariery sportowej powinniśmy zajrzeć do Galerii znajdującej się przy Fundacji Izabeli i Adama Małyszów, przy ul. 1 Maja w Wiśle, gdzie znajduje się ekspozycja prezentująca sportowe trofea naszego najsłynniejszego skoczka. W sezonie wakacyjnym wystawa otwarta jest przez cały tydzień od 10:00 do 17:00. Będzie okazja powspominać i jeszcze raz przeżyć chwile triumfu, jakich doświadczyliśmy dzięki występom wiślańskiego sportowca.

 

O Himalajach w Beskidach

W Istebnej z kolei, a konkretniej w części Istebna Wilcze znajduje się Izba pamięci Jerzego Kukuczki – wybitnego polskiego alpinisty i himalaisty, jednego z nielicznych ludzi na świecie, którym udało się zdobyć Koronę Himalajów i Karakorum czyli wszystkie 14 ośmiotysięczników. Starsi turyści być może pamiętają jego słynny wyścig z Reinholdem Messnerem, który Kukuczka ostatecznie przegrał. Zginął kilka lat później w trakcie przecierania nowego szlaku podejścia na Lhotse (8516 m n. p. m.) jesienią 1989 roku. Z Kubalonki dojdziemy do tego małego muzeum, idąc niebieskim szlakiem. W Izbie pamięci zgromadzono oczywiście najcenniejsze pamiątki po naszym słynnym górołazie, ale przede wszystkim oprowadzaniem po niej zajmuje się Cecylia Kukuczka – żona tragicznie zmarłego wspinacza. Dzięki niej i jej opowieściom będzie można poznać go najlepiej. Dobrze jest przed wyprawą zadzwonić pod numer telefonu 033 855 69 74, aby zapowiedzieć swoją wizytę.